пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic właściwie nie podkreśli linii trawnika względnie rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie domy a także ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze zielone plot było niezmiernie strzeliste a jednocześnie wąskie to w cieniu powinno się je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo utrudnione.

Nic właściwie nie podkreśli krawędzi trawnika bądź kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze potrafią dobrze wzrastać w wskazanych miejscach, niewielkie drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach czy tez zasłonią gołe placki gleby. Porządnie ukształtowany nieduży żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie postawne zielone ploty wolno uzyskać z drzew iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go redukować, aliści jego przemianę Cis jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Powinien się w mgnieniu oka kiełkował natomiast uratuje kolumnowy zarys.

O ile wasz kącik jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre spośród cienioznośnych gatunków maja klasy o jasnych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu sugestywnego w słońcu, atoli nawet w chłodzie liście zostają wcale jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий