среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na plot i furtę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na balaski z Winylu na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastiku wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie Winylowe z Legnicy na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i plotki z Winylu na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa tworzy się z kamieni przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych obrysach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenie PCV należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий