понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenie z plastyku buduje się w nasłonecznionych położeniach, gdzie prędko wzrastają i silnie się zagęszczają. Mnóstwo czaru maja także takie żywe ploty, które wiodą przez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, lecz chcą również sporo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PCV zdołają być bardzo smukłe, choć należny je regularnie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bo takie plot tworzy się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony widocznej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku z Oświęcimia stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий